Poznaliśmy już 7 z 9 zespołów, które w 2026 roku zagrają w Warszawie na Helicon Metal Festival. Impreza zmieni również swoją formułę.
Szósta edycja Helicon Metal Festival odbędzie się w dniach 20-21.03.2026 w klubie Odessa w Warszawie. W ciągu dwóch dni ma wystąpić 9 kapel z oldschool’owych klimatów heavy, speed, power, thrash i doom. Są jednak pewne zmiany. Pierwszego dnia odbędzie się tzw „warm up day”, na którym zagrają 3 zespoły. Pozostałe 6 zaprezentuje się dzień później podczas „głównego” wydarzenia.
Kto zagra? (źródło: https://www.facebook.com/HeliconMetal)
LIEGE LORD (USA) – headliner dnia głównego. Legenda US Power. Twórcy legendarnego albumu „Master Control” zagrają w Polsce po raz pierwszy. W składzie, poza Tonym Truglio i Joe Comeau m.in. basista Joe DiBiase, który nagrał najlepsze albumy z FATES WARNING oraz perkusista Frank Gilchriest, aktualnie grający w m.in. RIOT i który nagrał również najlepsze albumy VRGIN STEELE.
HAUNT (USA) – Zespół powołany do życia w 2017 roku przez muzycznego pracoholika – Trevora, ma na koncie już 11 pełnych albumów, kilka EP-ek, splitów i kompilacji. Jakiś czas temu HAUNT grał w Polsce rozgrzewając publiczność przed legendarnym SATAN. Teraz wróci z nowym, niedawno wydanym albumem „Ignite”, który jest chyba jednym z najlepszych w dorobku.
Wśród opinii o płycie pojawiają się głosy, że oprócz typowego dla HAUNT brzmienia tradycyjnego heavy metalu, pobrzmiewają tu wyraźne echa GHOST, czy BLUE OYSTER CULT. Najlepiej sprawdźcie sami, a potem doświadczcie tego na żywo.
TYRANN (Szwecja) – zespół z dwoma albumami na koncie, działający dopiero od 2018 roku, ale już z ogromnym uznaniem wśród fanów starej szkoły metalu. Zespół tworzony przez byłych i obecnych członków m.in. ENFORCER i TRIBULATION. Po raz pierwszy w Polsce.
TRIUMPHER (Grecja) – zespół składający hołd greckiej mitologii, muzycznie czerpiący inspiracje z MANOWAR. Ich płyty to najlepsze skojarzenia z twórczością także takich kapel jak ICED EARTH, JUDAS PREST czy VIRGIN STEELE. Dwa rewelacyjne albumy na koncie. Po raz pierwszy w Polsce.
AXETASY (Niemcy) – heavy/speed metal w stylu najwcześniejszego HELLOWEEN, bardzo wczesnego RUNING WILD i bardzo wczesnego BLIND GUARDIAN. I już wiadomo, że jest dobrze. W tym roku zadebiutowali albumem „Withering Tides”. W składzie obecny gitarzysta STORMWITCH. Po raz pierwszy w Polsce.
ANIMALIZE (Francja) – ci wariaci są na scenie już od ponad dekady i mają na koncie dwa świetne albumy, z których najnowszy to wydany w tym roku „Verminateur”. Mus dla fanów ADX, SORTILEGE czy BLASPHEME. Pierwszy raz w Polsce.
MEAN MISTREATER (USA) – to najmłodszy z zespołów, który jednak od powstania w 2023 roku wydał już dwa duże albumy, a jeden lepszy od drugiego. To klasyczny heavy metal z nutką teksańskiego, rock’n’rollowego luzu. Fani m.in. SAVAGE MASTER powinni mieć ich od dawna na radarze. Po raz pierwszy w Polsce.
Ruszyła już sprzedaż regularnych biletów w cenie 309 zł (I pula). Można je złapać tu:
Przypomnijmy, że w 2025 roku headlinerami byli MEDIEVAL STEEL i WYTCH HAZEL. Na wcześniejszych edycjach można było posłuchać m.in.: IRON KINGDOM, MEGATON SWORD, ROADWOLF, ATLANTEAN KODEX, SACRED STEEL, DESTROYER, STOS, CRYSTAL VIPER, MONSTRUM, MŁOT NA CZAROWNICE, SAVAGER, ROADHOG, DIVINE WEEP, HEADBANGER, AQUILLA.
