Zespół CZARNY BEZ od 2020 roku zagrał ponad 120 koncertów i wystąpił na wielu festiwalowych scenach w kraju i za granicą, pomimo że na koncie mają tylko jeden album. Nawiązujący w swojej twórczości do motywów z mitologii słowiańskiej, wplatający w swoją muzykę zarówno biały śpiew jak, i mocne riffy gitarowe oraz elementy industrial metalu są już fenomenem na naszej scenie. Teraz przyszedł czas na następcę debiutu.
CZARNY BEZ to muzyczna podróż do odległych czasów. Opowieści o prasłowiańskich zwyczajach, wierzeniach, lękach i odwadze. Mocne gitarowe riffy, folkowy kobiecy głos z elementami białego śpiewu, industrialna elektronika i przeszywająca perkusja to znak rozpoznawczy grupy.

Nowy singiel grupy „Południca” to utwór o postaci z mitologii słowiańskiej. Był to demon polny, nawiedzający ludzi w upalne lato, właśnie w południe. Południca była istotą złośliwą, prześladująca tych, którzy w samo południe podczas żniw przebywali w polu. Była to niezwykła pora dnia, podczas której nasilały się działania sił nadprzyrodzonych, a człowiek powinien stosować się do zasad jak w czasie świątecznym.
Zespół CZARNY BEZ powstał w 2020 roku. Dwa lata później ukazał się ich debiutancki album „Ludzie, Duchy, Bogi”. W swojej twórczości nawiązują do mitologii i wierzeń słowiańskich. Mieszają industrial metal z motywami folkowymi i białym śpiewem. Ich wizerunek wspierany przez maski nawiązują do klimatu rave, goth, steampunk i motywów dystopijnego fantasy.
Singiel „Południca” zapowiada wydanie drugiego studyjnego albumu grupy CZARNY BEZ „W blasku Księżyca”. Premiera 9 października 2025 r.
Posłuchaj w streamingu:
https://distrokid.com/hyperfollow/czarnybez/poudnica
Wideo YT:
Więcej o wierzeniu w południce: zakaz pracy i przebywania w polu w południe był jednym z najważniejszych przesądów. Brak stosowania się do niego mógł doprowadzić do zetknięcia się z karą wymierzoną przez Południcę. Mediację powstrzymać można było jedynie zejściem z pola w południe – czyli czasie granicznym. Moment przekraczania granic był emocjonujący dla człowieka. W wierzeniach słowiańskich kontakt z tą specyficzną przestrzenią był czasem obcowania z kryjącym się tam sacrum. Obszarów tych strzegły mieszkające tam demony, wykorzystujące swoje moce przeciwko tym, którzy naruszali owe strefy. W kulturze ludowej wierzono, że intensywność pojawiania się demonów mogła wzrastać w konkretnych porach dnia tj. południe i północ. Południca czaiła się więc na ludzi w wyjątkowej czasoprzestrzeni – momencie zetknięcia się granicy czasowej – (południa) z granicą przestrzenną (miedzą).
CZARNY BEZ od 2020 roku zagrał do tej pory ok 120 koncertów. 6 tras koncertowych oraz na wielu imprezach plenerowych i festiwalach (m.in. Castle Party Festiwal, Festiwal Wschód Kultury w Rzeszowie,Festiwal Rockowisko Zwierzyniec, Festiwal Mitologii Słowiańskiej w Owidzu, Folk Metal Pilgrims w Ostrawie, Summer Dying Loud, czy Zew się Budzi Festiwal w Cisnej). Dzielili scenę z takimi zespołami jak MATERIA, HATE, LUXTORPEDA, DEZERTER, TITUS TOMMY GUN, FARBEN LEHRE, JELONEK, WIJ czy NOCNY KOCHANEK (z którym zagrali wspólną trasę koncertową).

CZARNY BEZ:
Luba – śpiew
Nadar – perkusja
Ciechan – gitara basowa
Widun – gitara, mandolina tenorowa, elektronika, teksty, produkcja muzyczna
Linki:
https://www.youtube.com/channel/UCbXf0tJnahTFtJWab8lOSvA
https://www.facebook.com/grupaczarnybez
https://www.instagram.com/czarnybez__official
https://www.tiktok.com/@czarnybezband
Koncerty:
2025-08-22 KŁODZKO ( Letnia Fala Dźwięku )
2025-08-23 SKARŻYSKO-KAMIENNA (Festiwal „Pani z lasu – Boginie i demony słowiańskie”)
2025-10-04 MROZY ( VI Festyn Archeologiczny Gminy Mrozy INTERREGNUM )
Trasa koncertowa promująca album „W blasku księżyca”:
17.10 – Częstochowa, Muzyczna Meta
18.10 – Bielsko-Biała, Rudeboy Club
24.10 – Gdańsk, Torpeda
07.11 – Toruń, Kombinat Kultury
08.11 – Warszawa, VooDoo Club
14.11 – Lublin, Klub Grafitti
15.11 – Przemyśl, Pub Fort XXII
21.11 – Gorzów Wlkp., MagnetOffOn
22.11 – Szczecin, Krzywy Gryf
05.12 – Białystok, Moto Pub
06.12 – Suwałki, Black Pub Komin
12.12 – Tarnów, Piwnica Przepraszam
13.12 – Rzeszów, Pub Spółdzielczy
19.12 – Łódź, Wooltura
20.12 – Kraków, Klub Gwarek
10.01 – Skarżysko-Kamienna, Klub Semafor
16.01 – Katowice, Piąty Dom
17.01 – Poznań, Pod Minogą
23.01 – Wrocław, Liverpool
24.01 – Leszno, Klub Zakład
21.02 – Opole, NoxFest – Wyjście Awaryjne
