Free Porn
xbporn

NASZ PATRONAT: Dziewięć zespołów zagra na Festiwalu Rockowym ERROR

Cztery w zespoły w konkursie, pięć poza nim. Jako gwiazdy – RÓŻE EUROPY i PÜDELSI. Jak prezentuje się pełny skład tegorocznego Error Rock Festiwalu?


Organizatorem festiwalu, który odbędzie się 12 sierpnia w barczewskim amfiteatrze jest Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie. Impreza odbędzie się już po raz trzynasty. Do konkursu zgłosiło się w tym roku 36 zespołów z całej Polski.

Ostatecznie do przeglądu zakwalifikowano:
DIMERA – Poznań
AYAHUASCA – Kielce
WINDERAIN – Trójmiasto
SUPER POTWÓR – Rumia

Kapele powalczą o nagrody finansowe i rzeczowe, m.in. sprzęt muzyczny, bony do sklepów, gadżety. Zwycięzca wystąpi również w przyszłym roku w bloku gwiazd. Część konkursowa rozpocznie się o godz. 11.30. Zespoły będą miały na scenie do dyspozycji po 30 minut.

Róże Europy
RÓŻE EUROPY / fot. Wojciech Caruk

Na godz. 17.00 zaplanowano blok, w którym zagrają gwiazdy i goście specjalni. – W tym roku będzie legendarnie i lokalnie – zapowiada Zbigniew Kozłowski, organizator imprezy. Głównymi gwiazdami festiwalu będą świętujące w tym roku 40-lecie RÓŻE EUROPY oraz niemniej legendarni PÜDELSI. Przed nimi na scenie zagrają barczewskie kapele VAGADILERHA i TRANSKABEL oraz laureat ERROR 2022 – MERCURIUS z Tarnowa.

Plan popołudniowych koncertów:

17.00 – VAGADILERHA

18.00 – TRANSKABEL

19.00 – MERCURIUS

20.15 – PÜDELSI

21.45 – RÓŻE EUROPY

Wstęp bezpłatny na wszystkie koncerty.
Dojazd z Olsztyna liniami 114 i 124, z Biskupca i Jezioran liniami 510 i 540 (jeżdżą również do Olsztyna).

RÓŻE EUROPY oferują muzykę pełną przebojowości, autentyczności, ciekawej warstwy literackiej oraz uniwersalnego wielopokoleniowego przesłania. – To jest zawsze lokomotywa szalonej muzyki z rockową energią, która porywa publiczność ze sobą. Tak jest wszędzie gdzie gramy. Lubimy grać, a publiczność lubi bawić się z nami – dodają.

 

Formalnie grupa powstała w dwa lata po ogłoszeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1983 roku. Jej założycielem był Piotr Klatt, wokalista i autor tekstów. Przez dwa lata muzycy w zaciszu sali prób komponowali i szykowali się do pierwszego występu, który nastąpił podczas festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Już wtedy furorę robiły dwie kompozycje Róż przygotowane i zarejestrowane specjalnie dla potrzeb programu telewizyjnego, którego gospodarzem był Wiesław Ochman, światowej sławy tenor. Prywatnie ojciec Maćka, ówczesnego klawiszowca grupy.

Wydany w 1988 roku debiutancki album „Stańcie przed lustrami” przyczynił się do szalonego wzrostu popularności RÓŻ EUROPY. Na przełomie lat 80/90 – tych zespół należał do rockowej czołówki. Kompozytorem większości utworów, które znalazły się na pierwszej płycie był… Artur Orzech. Ten ceniony dziś telewizyjny prezenter, dla wielu kojarzący się przede wszystkim z konkursem Eurowizji, podczas samej sesji nagraniowej jednak już nie uczestniczył.

Na kolejnym albumie („Poganie! Kochaj i obrażaj”, 1992) znalazł się utwór, dzięki któremu RÓŻE EUROPY zdobyły sympatię przede wszystkim żeńskiej części publiczności. Nagrany z gościnnym udziałem, nieznanej wówczas szerzej, Edyty Bartosiewicz „Jedwab” przyniósł zespołowi i wokalistce ogromny rozgłos trafiając na pierwsze miejsca list przebojów.

Kolejne lata to trasy koncertowe i festiwale, współpraca z wieloma artystami, a także następne płyty i przeboje. W 2013 roku na okrągłą, trzydziestą rocznicę swojej działalności zespół wydał płytę „Zmartwychwstanie”, podkreślającą gotowość do powrócenia w świadomości swoich fanów.

Rok 2023 to potrójny jubileusz – 40-lecie działalności zespołu, 30-lecie koncertowej „Marihuany” oraz 10-lecie płyty „Zmartwychwstanie”. Z tej okazji do zespołu powrócił drugi z współzałożycieli – Artur Orzech, który wspólnie z zespołem gra na większości koncertów oraz pracuje nad materiałem na nową płytę.

PÜDELSI – zespół założony w połowie lat 80-tych przez Andrzeja „Pudla” Bieniasza, przez który na przestrzeni 37 lat przewinęło się wielu wybitnych artystów krakowskiej sceny muzycznej m.in. Kora, Maciek Maleńczuk i wielu innych… Wylansował kilka znanych szlagierów takich jak: „Samba Mamba”, „Uważaj na niego”, „Wolność Słowa”, „Kocham się”, „Jestem sam”, „Dawna dziewczyno”, „Morrison”, „Bella Pupa”. Powstało 12 autorskich płyt z czego najbardziej znane to przełomowy „Psychopop” oraz Złota Płyta z 2003 roku – „Wolność Słowa”.

Na koncercie można usłyszeć zarówno największe przeboje, jak i utwory mniej znane z mediów ale też ważne, stanowiące kamienie milowe w historii zespołu. Zespół obecnie kontynuuje dzieło swojego lidera Andrzeja „Pudla” Bieniasza. W marcu 2023 roku światło dzienne ujrzy płyta „Ciemna strona” na której zostały nagrane, odświeżone kompozycje, wybiórczo dobrane z pierwszych trzech, bardziej undergroundowych płyt kapeli. Goście specjalni na płycie to Renata Przemyk i Maciek Maleńczuk.

Skład:
Piotr Foreman Foryś -voc
Piotr „Lala” Lewicki – git,sampler
Tomek Dominik – perkusja
Sławek Wesołowski – git. bas

 

 

Najnowsze

Related articles