„The Legend Festiwal. Kiedyś było inaczej” – pod takim szyldem w 2025 roku w Olsztynie i Gorzowie Wielkopolskim odbędą się wyjątkowe koncerty. To okazja, by usłyszeć na jednej imprezie takie hity, jak m.in. „Party”, „Jedwab”, „Mój jest ten kawałek podłogi” czy „Kocham Cię jak Irlandię”.
- Jary Oddział Zamknięty
- Big Day
- Sztywny Pal Azji
- Róże Europy
- Chłopcy z Placu Broni
- Kobranocka
- Róże Europy
- Chłopcy z Placu Broni
- Sztywny Pal Azji
- Jary Oddział Zamknięty
- Mr. Zoob
Zespół powstał w 1985 roku, funkcjonując początkowo pod nazwą Latający Pisuar. Stały uczestnik festiwalu w Jarocinie, wykonuje muzykę mocno osadzoną w punk rocku, a cechą charakterystyczną Kobranocki zawsze były teksty zabarwione abstrakcyjną metaforyką. Ich autorem był zwykle Andrzej Michorzewski – psychiatra z zawodu.
W latach 1987-2010 grupa nagrała osiem studyjnych płyt, ma na koncie również DVD z zapisem występu na Przystanku Woodstock z 2007 roku. W 2018 roku weszła ponownie do studia, by zrealizować materiał na album „My i oni”. Ostatnia płyta, „Nie bądźmy obojętni”, ukazała się w 2022 roku.
Początki zespołu sięgają 1985 roku. Pierwszy sukces odniósł na festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie zaprezentował jedynie sześć piosenek, które wtedy miał w swoim repertuarze: „Nieprzemakalni”, „Wieża radości, wieża samotności”, „Europa i Azja”, „Rock’and’Rollowy robak”, „Zakopane”, „Nasze reggae”. Zespół zakwalifikował się do „złotej dziesiątki”, zajmując drugie miejsce w głosowaniu festiwalowej publiczności, a piosenka „Nasze reggae” stała się nieoficjalnym hymnem imprezy.
Rok później ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. „Europa i Azja”. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, „Spotkanie z…” oraz „Wieża radości, wieża samotności”, „To jest nasza kultura”, „Póki młodość w nas” szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy Przebojów Programu Trzeciego. W 1989 zespół wydał kolejną płytę „Szukam nowego siebie”, z przebojami „Nie zmienię świata” oraz „Smutna środa”. W czerwcu 1990 r. grupa wystąpiła na festiwalu Rock Opole, a w 1992 wydała album „Emocje”. Rok później, w lutym 1993, muzycy nagrali czwartą płytę „Dewiacje na wakacje”, która została wydana na przełomie 93/94 r. oraz teledyski do utworów „Turururum” i „Łoże w kolorze czerwonym”. W 1996 Sztywny Pal Azji nagrał też muzykę do filmu Macieja Ślesickiego „Sara”. Potem przyszedł czas licznych zmian w składzie i zawieszenia działalności. Grupa powróciła w 2007 roku, a od 2015 działa w swoim „żelaznym” składzie.
W 2022 roku ukazał się ostatni studyjny album grupy „Jestem tu po to”, z którego pochodzą przeboje „Ameryka” i „Enola Gay”.
Zespołu Róże Europy fanom rocka przedstawiać nie trzeba. „Jedwab” czy „Stańcie przed lustrami” przeszły do kanonu polskiej muzyki. Zespół wciąż na koncertach gromadzi wiernych fanów.
Grupa powstała w dwa lata po ogłoszeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1983 roku. Jej założycielem jest Piotr Klatt, wokalista i autor tekstów. Wydany w 1988 roku debiutancki album „Stańcie przed lustrami” przyczynił się do szalonego wzrostu popularności Róż Europy. Kolejne płyty („Krew Marilyn Monroe” – 1989 i „Radio młodych bandytów” – 1991) ugruntowały pozycję grupy. Takie utwory, jak m.in. „Mamy dla was kamienie”, „Rock’n’rollowcy”, „Radio młodych bandytów”, „Żyj szybko, kochaj mocno, umieraj młodo” czy „Stańcie przed lustrami” weszły do kanonu polskiego rocka i do dziś można je usłyszeć na koncertach. Na przełomie lat 80/90 – tych zespół należał do rockowej czołówki. Kompozytorem większości utworów, które znalazły się na pierwszych dwóch płytach był gitarzysta… Artur Orzech. Ten ceniony dziś telewizyjny prezenter, dla wielu kojarzący się przede wszystkim z konkursem Eurowizji, był jednym z współzałożycieli grupy.
Na kolejnym albumie („Poganie! Kochaj i obrażaj”, 1992) znalazł się utwór, dzięki któremu Róże Europy zdobyły sympatię przede wszystkim żeńskiej części publiczności. Nagrany z gościnnym udziałem, nieznanej wówczas szerzej, Edyty Bartosiewicz „Jedwab” przyniósł zespołowi i wokalistce ogromny rozgłos trafiając na pierwsze miejsca list przebojów. Na tej płycie znalazły się również inne sztandarowe utwory grupy, m.in. „Wesołych Świąt”, „Marihuana” i „Kontestatorzy”.
„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”. Te słowa często rozbrzmiewają na licznych koncertach z okazji ważnych dla Polski rocznic. Ten utwór stał się muzycznym symbolem tak długo wyczekiwanej wolności, pragnień młodych ludzi pod koniec lat 80 – tych oraz swoistym hołdem dla bohaterów tamtych czasów. Czasów, w których muzyka z przesłaniem odgrywała istotną społeczną rolę. Powstawały wtedy piosenki, które do tej pory są śpiewane przez kolejne pokolenie Polaków. Tak jest właśnie z utworem „Wolność kocham” i innymi przebojami z repertuaru Chłopców z Placu Broni.
Zespół powstał w 1987 roku w Krakowie i niemal od razu zdobył popularność występując na festiwalach w Jarocinie i Opolu. Od początku istnienia zespołu jego liderem był Bogdan Łyszkiewicz. 23 czerwca 2000 niestety zginął w wypadku samochodowym, co spowodowało zawieszenie działalności grupy. Kapela powróciła na scenę w 2015 roku w celu upamiętnienia nieżyjącego lidera i stworzonych przez niego przebojów.
Zespół prezentuje na koncertach swoje największe przeboje, m.in. „O! Ela”, „Kocham Cię” czy „Kiedy już będę dobrym człowiekiem”.
Jary Oddział Zamknięty to założony w 2013 roku zespół Krzysztofa Jaryczewskiego – współzałożyciela i pierwszego wokalisty Oddziału Zamkniętego. W latach 80-tych Jaryczewski nagrał z OZ dwie płyty, na których znalazły się takie nieśmiertelne przeboje, jak m.in. „Party”, „Obudź się”, „Andzia i ja”, „Ten wasz świat” czy „Debiut”. Niestety rozrywkowy tryb życia spowodował, że wokalista stracił głos i musiał rozstać się z zespołem. Na szczęście po kilku latach zaczął wracać do formy i rozpoczął karierę solową.
W skład Jary Oddział Zamknięty wchodzi też inny były członek OZ – Zbyszek Bieniak (wokalista OZ w latach 1986 – 1989). Repertuar zespołu to nie tylko wspomniane wyżej hity z czasów świetności polskiego rocka, ale również te, które powstały już pod szyldem Jary Oddział Zamknięty.
Założony w 1983 roku Mr. Zoob to wybuchowa mieszanka rocka, ska i reggae. Grupa przez ponad 40 lat działalności zaliczyła wszystkie najważniejsze festiwale – od Jarocina, przez Opole po Pol’and’Rock. Ich największy przebój, „Kawałek podłogi”, wciąż rozbrzmiewa w największych polskich rozgłośniach radiowych.
Najmłodsza w gronie legend to założona w 1992 roku w Olsztynie grupa BIG DAY. Zespół stylistyką nawiązuje do klimatów „wyspiarskiego” rocka. Ich debiutancka płyta „W świetle i we mgle” (1994) przez magazyn „Teraz Rock” była uznana za debiut roku oraz otrzymała nominację do Fryderyka. Na czele grupy nieprzerwanie stoi duet: wokalistka Anna Zalewska-Ciurapińska i basista Marcin Ciurapiński. W latach 90-tych cała Polska śpiewała (i wciąż śpiewa) na koncertach razem z nimi takie przeboje, jak m.in.: „W świetle i we mgle”, „Mój znak”, „Przestrzeń” czy „W dzień gorącego lata”. Ich ostatnia płyta to „Na koniec gwiazd”, wydana w 2023 roku.