Smutne wieści dla fanów punk rocka, a szczególnie grupy BUNKIER. Zespół postanowił zawiesić „żeby nie powiedzieć wprost zakończyć swoją działalność”.
O tej decyzji poinformował jeden z jej założycieli, wokalista i basista Adam „Kulik” Kulikowski. Rozwiał przy tym wszelkie domysły co do przyczyn tego kroku. – Żadne problemy personalne nie miały miejsca i nie są tego powodem. Skład z jakim miałem szczęście współtworzyć ten projekt ostatnimi czasy, czyli Skawa I Tulik, to wręcz nieocenieni towarzysze sceny. Do tego wspólnie stworzyliśmy załogę niepoprawnych idealistów i pasjonatów przekazu o głowach wolnych od układów, pieniędzy, gwiazdorstwa i sam już nie wiem czego….- definitywnie oświadcza Kulikowski.
Przez prawie 30 lat grania zespół ciągle był wierny swoim zasadom. – Do końca byliśmy wierni niekomercyjnemu stylowi bycia grając nasze koncerty za benzynę na powrót i kanapki, nie zarabiając na płytach, koszulkach, prawach autorskich po to, by zawsze i do końca zostać autentycznymi w byciu i przekazie tak, jak to zawsze czuliśmy naszą malutką ekipą i czego chcieliście z naszej strony, mam nadzieje doświadczać – mówi „Kulik”. I daje wszystkim wolne światło w dalszym korzystaniu ze spuścizny kapeli. – Nadal można kopiować co komu się podoba i rozpowszechniać jak to czujecie, robić własnym sumptem koszulki i rozpowszechniać bez naszej szczególnej aprobaty, byle z zachowaniem klimatu i wyczucia – dodaje.
Co ważne, BUNKIER nie wpisze się również w modę na pożegnalne koncerty. – To nie w naszym stylu i szczerze nie o to w naszym byciu i przekazie chodziło – podkreśla „Kulik”.
– Niemniej ogromnie dziękuje w imieniu własnym jak i chłopaków za całe oceany dobrego czasu, godzin spędzonych na punkowej scenie. Wam, którzy byliście, wchodziliście na scenę i krzyczeliście nie tylko mi do ucha, ogromne dziękówki za wszystko i do zobaczenia na koncertach. Na pewno będę miał okazje i to nie raz na spotkanie i pogawędki przy stoliku. Zawsze Antyfaszystowsko i do przodu – wyraził swoją wdzięczność wokalista.
BUNKIER powstał na początku lat 90-tych w Wodzisławiu Śląskim. W 1993 roku wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Szpital Psychiatryczny”. Album został nagrany w kultowym studiu Złota Skała przy wsparciu Roberta Brylewskiego i ARMII. Rok później zespół pojawił się na pamiętnym festiwalu w Jarocinie. Kolejne lata to ugruntowywanie pozycji na scenie przy pomocy licznych koncertów u boku punkowej czołówki oraz kolejne wydawnictwa. W 1999 roku grupa na 6 lat zawiesiła działalność. W 2007 ukazał się czwarty album zatytułowany „Wyskocz z autobusu-kierowca kłamie”. Płyta została nagrana w studiu radiowej Trójki i otrzymała nagrodę Polskiego Radia Bis w konkursie na najlepszą nową płytę. To właśnie na niej znalazł się chyba najbardziej popularny utwór śląskiej kapeli – „Pan Heniek”.