SAVITARIUM – miejsce, które łączy czas. Od średniowiecza po współczesność

Zdarzy się czasem, że na łamach „Riffinerii Rocka” przeczytacie coś nie muzycznego. Część z Was zapewne myśli, że tak będzie właśnie teraz. Ale czy na pewno? Chcemy Wam przedstawić  miejsce, które łączy najdawniejsze czasy średniowiecza ze współczesnością. Jednak jednym z elementów tego specyficznego miejsca jest… muzyka.


Savitarium to słowiański gród – wirtualna wioska, która dzieli się swoją wiedzą o kulturze Słowian, o wymarłych i współczesnych językach słowiańskich, o naszych korzeniach i przodkach, słowiańskiej kuchni oraz kulturze średniowiecznej Europy. To miejsce, w którym znajdujemy także sposób, jak ten magiczny pradawny świat wskrzesić w wirtualnej rzeczywistości. Savitarium porywa do fantastycznej, tajemniczej krainy mitycznych i legendarnych stworzeń, dawnych bóstw, ziół, strawy i napitków, mądrości ludowych, literatury oraz muzyki.

Oferujemy warsztaty kulturowe i kulinarne, zajęcia kreatywne — zdradza Nadar Vlkan. — Artystyczne, plastyczne i muzyczne dla dzieci i dorosłych, prelekcje o języku dawnych Słowian, historii, obyczajach oraz tradycjach słowiańskich, spotkania tematyczne i integracyjne wokół kultury słowiańskiej, lektoraty języków słowiańskich, koncerty muzyki inspirowanej Słowianami i średniowieczem, animacje – słowiańskie gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, opowieści o podróżach do słowiańskich krajów oraz wirtualne podróże w przeszłość naszej historii.

W wirtualnej wiosce, która działa obecnie na Facebooku można przeczytać mądrości Szeptuchy, bajki Piastunki, opowieści Wiedunki oraz Starego Wija, rewelacje handlowe Mojmira, słowiańskie wiersze Orliny oraz muzyczne i poetyckie sugestie Gęślarza. — Popularyzujemy własną muzykę, ale również muzykę wielu zespołów i wokalistów, którzy promują słowiańszczyznę w Polsce i za granicą — dodaje Nadar.

Poza działalnością edukacyjną i popularyzującą słowiańszczyznę, w ofercie mamy usługi z zakresu kreatywnej poligrafii, szeroki zakres usług muzycznych i dźwiękowych – od nagrań i obróbki dźwięku do kompozycji dżingli, tła muzycznego, ścieżki dźwiękowej czy utworów muzycznych – oraz magiczne zaplecze informatyczne, w tym usługi z zakresu projektowania personalizowanych stron internetowych, hostingu i zaplecza technicznego — tłumaczy jeden z pomysłodawców projektu. Jego członkowie zajmują się także pomocą copywriterską oraz profesjonalną korektą tekstów w języku polskim, chorwackim i serbskim. W koncu tworzą go otwarci i elastyczni ludzie, którzy zawsze starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom.

Savitarium powstało w wyobraźni dwóch niespokojnych dusz – Orliny i Nadara – pasjonatów słowiańszczyzny, średniowiecza i fantastyki, którzy postanowili połączyć siły, aby stworzyć miejsce, w którym będą mogli dzielić się wspólnie ze wszystkimi amatorami dawnych klimatów wiedzą i pasją, miejsce, gdzie zaklęta wiedza ksiąg przybiera wymiar praktycznej i zarazem magicznej przygody, a to, co dawne i niedostępne subtelnie łączy się z możliwościami współczesnej techniki.

Obecnie poza pracą nad muzycznym albumem koncepcyjnym, Savitarium tworzy własną koncepcję strony www. Pomaga współtworzyć na YouTube cykl wywiadów z muzykami metalowymi pt. „Bez rozgrzeszenia” prowadzony przez Pawła Mielczarka z Radia ProRock.

Na dzień dzisiejszy w Savitarium udzielają się:

Orlina Martinov – wokalistka, animator kultury, pedagog, lektor i tłumacz, poetka, absolwentka filologii słowiańskiej i filologii polskiej, europeistyki kulturoznawczej, językoznawstwa i komunikologii społecznej. Studentka edukacji artystycznej (plastycznej i muzycznej). Pasjonuje ją szczególnie historia języków słowiańskich (i nie tylko) oraz kuchnia dawnych ludów Europy.

Nadar Vlkan – muzyk, pianista, kompozytor, informatyk, specjalista z zakresu programowania stron www oraz wizualizacji. Jego pasją jest praca studyjna i sound design – nagrania, realizacja i postprodukcja dźwięku (od dżingli, przez obróbkę dźwięku i audycji radiowych po pełną produkcję utworów muzycznych). Fascynuje go dziedzina PR i marketing, imagistyka społeczna oraz kreacja wizerunku podmiotów i eventów.

Wioleta Nicpoń – romanistka, pedagog specjalny, animatorka czasu wolnego, pasjonatka zielarstwa i ziołolecznictwa, literatury dawnej, tradycji i obyczajów ludowych, muzyki słowiańskiej.


Savitarium wypuściło dotychczas trzy single: „Lux Calida” (autorski utwór z pogranicza elektroniki i symfonii), „Szczodry Wieczór” (autorski utwór metalowy) oraz „Koljadka” (cover ukraińskiej kolędy ludowej „Szczedrzyk”).

Wszystkie dostępne na kanale YouTube

 

Najnowsze

Related articles