Europa i Azja ma już 35 lat. Legendarny zespół będzie grał całą płytę na żywo

W ubiegłym roku SZTYWNY PAL AZJI świętował 35-lecie działalności. W tym roku obchodzi kolejny jubileusz – rocznicę wydania debiutanckiej płyty „Europa i Azja”.


Początki zespołu sięgają 1985 roku, kiedy to grupa przyjaciół postanowiła w czasie wakacji pograć sobie swoje piosenki na trójmiejskich deptakach. To właśnie z tamtego okresu pochodzą m.in. „Wieża radości, wieża samotności” czy „Europa i Azja”. Zespół zadebiutował wiosną 1986 roku, a kilka miesięcy później odniósł swój pierwszy sukces na festiwalu w Jarocinie. Zaczął się też pojawiać w rozgłośniach radiowych. Najczęściej młodych muzyków można było usłyszeć w Rozgłośni Harcerskiej, co skutkowało przypięciem im „łatki” harcerskiego zespołu. — Poza tym wtedy te piosenki można było usłyszeć w Rozgłośni Harcerskiej. Na samym początku wstydziliśmy się porównań z muzyką harcerską. Teraz nie mamy z tym problemu, a wręcz przeciwnie — mówi Jarosław Kisiński, współzałożyciel i gitarzysta grupy. — Może nie tyle się tego wstydziliśmy, co po prostu nas to wkurzało. W czasach, kiedy zaczynaliśmy, to tworzenie piosenek przy instrumentach akustycznych i ich łatwość w odtworzeniu przy ognisku mogły stanowić jakiś minus. Potem jednak nastała era koncertów akustycznych, gdzie robiło się to samo. Można powiedzieć, że byliśmy prekursorami muzyki unplugged, więc jakiś zaszczyt w związku z tym też nas spotkał — dodaje Leszek Nowak, współzałożyciel i wokalista. — Takie były piosenki z naszej pierwszej płyty, że można je było pograć przy ognisku na gitarze. Zresztą były tworzone przy gitarze i fortepianie — wspomina Kisiński.

Sztywny Pal Azji
Sztywny Pal Azji / fot. Wojtek Caruk

Debiut zatytułowany „Europa i Azja” ukazał się w 1987 roku nakładem Klubu Płytowego Razem. Dziś płyta jest uważana za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka. Utwory na niej zawarte do dziś stanowią żelazny repertuar koncertów grupy. Już w momencie wydania płyty były znane nie tylko festiwalowej publiczności. — Pierwszym naszym utworem na liście przebojów był „Kurort”. Był wtedy puszczany z taśmy demo, nienagrywanej w studio — opowiada Jarosław Kisiński. Do kanonu polskiej muzyki przeszły „Wieża radości, wieża samotności” i „Spotkanie z…”. — Czytałem wtedy dużo poezji ale też prozę Ginsberga. Był wtedy taki tekst o Ameryce, gdzie autor zwracał się „Ameryko…”. Pomyślałem, że nie ma jeszcze takiego tekstu o Polsce. Porównałem wtedy nasz kraj do kobiety, że spóźniłem się na randkę itp.  — zdradza genezę tego drugiego numeru Kisiński, który jest autorem tekstu.

Album został nagrany w składzie: Jarosław Kisiński – gitara, gitara akustyczna, chórki, Leszek Nowak – fortepian, śpiew, chórki, Paweł Nazimek – gitara basowa, chórki, Janusz Deda – perkusja, Zbigniew Ciaputa – konga, Andrzej Turek – gitara akustyczna. Gościnnie w „To jest nasza kultura” i „Procesie” na saksofonie zagrał Ryszard Wojciul (RÓŻE EUROPY). Realizatorem nagrań był Włodzimierz Kowalczyk, a producentem Krzysztof Domaszczyński. Okładkę zaprojektował Andrzej Brzezicki.

Sztywny Pal Azji, Europa i Azja

Lista utworów:

  1. „Twoja imitacja” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 3:17
  2. „Spotkanie z…” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 3:25
  3. „Budujemy grób dla faraona” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 4:03
  4. „Nic pewnego” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 2:37
  5. „Rock’n’rollowy robak” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 2:53
  6. „…póki młodość” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 2:22
  7. „Nieprzemakalni (I)” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 2:57
  8. „To jest nasza kultura” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 4:54
  9. „Przybycie Makbeta” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 5:03
  10. „Proces” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 2:51
  11. „Kurort” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 2:56
  12. „Wieża radości, wieża samotności” (sł. J. Kisiński, muz. Zespół) – 4:56

Teraz te kultowe piosenki będzie można usłyszeć na nadchodzących koncertach. Na niektórych zespół zagra „Europę i Azję” w całości. Muzycy zapewniają jednak, że nie zabraknie też przebojów z późniejszego okresu, np. „Łoże w kolorze czerwonym”.

22.04, godz. 20.00Siedlce, Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach biletyna.pl/event/view/id/228473

23.04, godz. 20.00Stara Białka, Karczma Dwa Dęby

30.04, godz. 19.30Libiąż, Dni Libiąża

01.05Trzebiechów

02.05Kędzierzyn – Koźle, Przystań „Szkwał” (KOZ ALL MUSIC FESTIVAL)

14.05Przemyśl

24.06Chojnice, Dni Chojnic

01.07Gdańsk (Festiwal Rockowizna) https://visualproduction.pl/rockowizna-festiwal-gdansk/

15.07Poznań (Festiwal Rockowizna) https://visualproduction.pl/rockowizna-festiwal-poznan/

16.07Jarocin, Jarocin Festiwal https://jarocinfestiwal.pl/

29.07Wrocław (Festiwal Rockowizna) https://visualproduction.pl/rockowizna-festiwal-wroclaw/

30.07Chrzanów (Chechło Live Festiwal)

05.08Katowice (Festiwal Rockowizna) https://visualproduction.pl/rockowizna-festiwal-katowice/

26.08Kraków (Festiwal Rockowizna) https://visualproduction.pl/rockowizna-festiwal-krakow/

 

Najnowsze

Related articles